تبلیغات
اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT - تازه‌ترین مصاحبه با بیل گیتس
 

تازه‌ترین مصاحبه با بیل گیتس

نویسنده: محسن موضوع: عمومی، 

 

تازه‌ترین مصاحبه با بیل گیتس

بیل گیتس ثروتمندترین مرد جهان تا سال 2007 و بنیانگذار غول نرم‌افزاری دنیا یعنی شركت Microsoft، یكی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های دنیای تكنولوژی برای تمام مردم جهان است. گیتس همیشه خبرساز بوده و هست. درست به همین دلیل هم مصاحبه‌های مختلف او برای اغلب افراد جذاب و جالب توجه است.

 

آخرین مصاحبه با بیل گیتس در سال 2008 توسط مجله آنلاین «Engadget» منتشر شده است. این مصاحبه توسط Ryan Block انجام شده كه آن را می‌خوانیم:

ماخوشحالیم كه برای چندمین بار در سال‌های اخیر با شما به گفت‌گو نشسته‌ایم و امیدواریم كه این آخرین بار نباشد. این بار می‌خواهیم كمی درباره شما و رقیب جدی‌تان «استیوجابز» صحبت كنیم، اما موضوع اصلی گفت‌وگوی ما درباره برنامه‌های آینده شما برای حضور در Microsoft و بنیاد بیل و ملیندا گیتس خواهد بود.

من به تازگی فیلمی از شما دیدم كه دنبال كار می‌گشتید. حالا می‌خواهم بگویم كه ما همیشه در حال استخدام نیرو هستیم...

گیتس: عالی است.

بیل گیتس

ما همیشه به یك سردبیر نیاز داریم و من می‌دانم كه شما اخیرا چند مقاله برای «گاردین» هم نوشته‌اید!

گیتس: خب من هم مطالب شما را دوست دارم و پیگیری می‌كنم (با خنده می‌گوید)

 

با این حال من و اغلب مردم می‌خواهیم بدانیم كه رابطه شما و استیو جابز، تلخ و شیرین است یا فقط تلخ؟

گیتس: من استیو را دوست دارم و همیشه تاثیری را كه روی صنعت كامپیوتر گذاشته، تحسین می‌كنم.

ما همیشه با فاصله نزدیكی نسبت به هم جلو رفته‌ایم تا جایی كه حتی من و استیو تقریبا هم سن هستیم. در واقع ما همیشه با همدیگر، اما روی چیزهای مختلفی كار می‌كنیم.

استیو مهارت‌های منحصر به فردی دارد و فكر می‌كنم ما دو فرد موفق در صنعت كامپیوتر هستیم.

من مطمئنم كه همكاری ما می‌تواند كمك بزرگی به این صنعت باشد.

 

شما سال گذشته اعلام كردید كه از فعالیت‌های خود در MICROSOFT كناره‌گیری كرده‌اید. این روزها شما واقعا تمام وقتتان را در بنیاد بیل و ملیندا گیتس می‌گذرانید یا هنوز روی تكنولوژی و امور وابسته به آن تمركز دارید؟

گیتس: من این روزها تمام وقت در MICROSOFT هستم. می‌توانیداین را از هر كسی در این كمپانی بپرسید. با این حال با رسیدن ماه جولای شرایط عوض می‌شود؛ شاید حتی در ماه ژوئن. اما این به معنی پرداختن من به امور دیگر نیست.

من این روزها بیشتر از هر وقتی در یك دهه گذشته كار می‌كنم و در حال بحث و بررسی با همكارانم درباره نسخه آینده OFFICE و WINDOWS هستم.

 

آیا حالا كاری وجود دارد كه موفقیت در آن برایتان اهمیت زیادی داشته باشد؟

گیتس: ما این روزها بیشتر درباره این كه چگونه استفاده از اینترنت و خدمات چندرسانه‌ای را برای بیش از یك میلیون كاربر ممكن سازیم، صحبت می‌كنیم.

علاوه بر این امور مهم دیگری هم هستند كه ما برای صنعت كامپیوتر تجاری و مصرفی انجام می دهیم و من معتقدم كه برای موفقیت و به انجام رسیدن آنها زمان لازم است.

 

وقتی بحث به موضوع بهره‌وری می‌رسد ما می‌دانیم كه ستون فقرات در تجارت Microsoft بر پایه بهره‌وری بوده است. با این حال آیا شما فكر نمی‌كنید كه نقاط ضعفی در بازار مصرف داشته‌اید؟

گیتس: فكر می‌كنم موضوع كلیدی به مفهوم كامپیوتر شخصی و صنعت نرم‌افزار مربوط است.

این همان چیزی است كه ما آن را از سال 1975 شروع كردیم و هسته اصلی و خط‌مشی شركت است. نرم‌افزارهای مصرفی زیادی روی Windows تعبیه شده كه كار كاربران را راحت می‌كند.

Microsoft تمام كاربردهای مورد نیاز كاربرانش را به انجام می‌رساند، اما آنچه نرم‌افزارهای ما را متمایز می‌كند، گستره استفاده از آنها است.

تاكید من روی نرم‌افزارهای مصرفی یا سوم‌شخص (third party) است؛ همان چیزی كه می‌توانم بگویم ما همیشه در آن موفق‌تر از دیگران عمل كرده‌ایم و ما را در موقعیت خوبی قرار داده است.

درباره ویندوز كه صدها میلیون گواهینامه دارد، هنوز بعضی از كاربران هستند كه از بعضی كاربردهایش اظهار نارضایتی می‌كنند. به خصوص ویندوز Vista كه به عقیده بعضی‌ها یك تنزل درجه برای Microsoft محسوب می‌شود، آیا نشان‌دهنده این است كه شما نتوانسته‌اید انتظارات مصرف‌كنندگان را كاملا برآورده سازید؟

گیتس: من چنین چیزی را نخواهم گفت. هر نسخه ویندوز كاربردهای جدید و مهم زیادی دارد كه كاربران می‌توانند از آن استفاده كنند.

در مورد Vista هم بسیاری از كاربردها عینا از xp به آن منتقل شده است و تنها تغییرات كوچكی داشته‌اند. من فكر می‌كنم وقتی كاربران از Vista استفاده می‌كنند راضی و خوشحالند؛ نه به صورت كامل، اما كافی.

 

البته! اما آیا شما شخصا از كار با Vista كاملا راضی هستید؟

گیتس: من از كار با هیچ كدام از محصولات Microsoft كاملا راضی نیستم.

 

پس گفته شما مثل این است كه بگوییم «نرم‌افزار هرگز كامل نیست»؟

گیتس: همیشه قابلیت‌هایی وجود دارند كه دوست دارم در اختیار داشته باشم. این همان چیزی است كه همه كاربران می‌خواهند. در واقع افرادی كه در این كمپانی كار می‌كنند به خوبی از نیازها و تقاضای كاربران اطلاع دارند.

 

در مورد بنیاد – كه بر استفاده از تكنولوژی در گسترش بهداشت جهانی در كشورهای در حال توسعه متمركز است – آیا شما به عنوان مدیر یك شركت نرم‌افزاری در آن فعالیت می‌كنید یا به عنوان مدیر یك شركت تكنولوژی؟

گیتس: البته اینطور نیست. ماهیت هر مشكل متفاوت بوده و راه حل آن را تعیین می‌كند. ما در این بنیاد از محققان برجسته و دانشمندان بزرگ فعال در شركت دارویی استفاده می‌كنیم تا در راه شناسایی درست هر مشكل و یافتن راه حل آن دچار مشكل نشویم. بزرگترین بخش از فعالیت‌های این بنیاد به پیشگیری، درمان و حل مشكلات مربوط به 20 بیماری مزمن مانند مالاریا، ایدز، هپاتیت و... مربوط می‌شود. بعضی بیماری‌ها تنها مختص كشورهای جهان سوم یا فقیر هستند كه چیز زیادی درباره تغییرات جدید در دنیای تكنولوژی نمی‌دانند یا حتی دسترسی مناسبی به كامپیوتر و اینترنت ندارند. با این اوصاف استفاده از راه‌حل‌های مبتنی بر تكنولوژی همیشه هم مناسب نیست.

 

به عنوان سوال آخر، شما دوست دارید Microsoft چه محصولی را تولید كند كه همیشه مورد علاقه كاربران سرتاسر جهان باشد؟

گیتس: من ارتباط واقعی و طبیعی با كاربران را دوست دارم و به این دلیل تلاش می‌كنیم محصولی را تولید كنیم كه به سلیقه همه كاربران نزدیك باشد و فاصله میان ما و آنها را كمتر و كمتر كند. با این حال من در تمام اوقاتی كه در Microsoft نیستم به نرم‌افزاری برای سیستم‌های بهداشتی و آموزشی فكر می‌كنم.

 

() نظرات