تبلیغات
اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT - آیا Infrared به پایان كار خود رسیده ؟
 

آیا Infrared به پایان كار خود رسیده ؟

نویسنده: محسن موضوع: علمی- تخصصی، 

 

آیا Infrared به پایان كار خود رسیده ؟

بـا ظهـور امـكانات انتقال داده بی‌سـیـم، از قبیـل USB بی‌سیـم، FireWire پرسرعت‌تر و Bluetooth، احتمالاً تصور همگان بر این اسـت كه استاندارد Infrared قدیـمی كه بـه آن IR نیز گفـته می‌شود، به فـراموشی سـپرده خواهد شـد. قطعاً بسیاری از افراد، هم اكنون گوشی‌های تلفن همراهی در اختیار دارند كه با استفاده از Infrared به انتقال داده می‌پردازند و بسیاری از ما هم اكنون از این قابلیت بهره می‌گیـریم.

اما ممكن است از خودتان سوال كنیـد كه آیا USB بی‌سیـم و Bluetooth در نهایـت Infrared را از دور خـارج خواهـد ساخـت؟ پاسـخ ایـن سـوال بـدین ترتیـب اسـت: خیـر؛‌ زیـرا Infrared Data Association; http://www.irda.org/) IrDA) قصد ندارد اجازه دهد كه چنین اتفاقی بیفتد، در حقیقت بسیاری از پیشرفت‌های اخیر این موسسه، IR را در موقعیت خوبی حفظ كرده است.

 

Infrared، همه جا در كنار ما

ممكن است شـما به صورت مـداوم از IR بهره گیرید، حتی اگر هیچ گاه از آن در گوشی تلفن هـمراه خود اسـتفاده نكرده باشـید. در حقیقت همه دستگاه‌های كنترل از راه دور وسایل الكترونیكی از فناوری IR بهره می‌گیرند. IR موارد استفاده دیگری نیز دارد؛ از صنعت و مخابرات گرفته تا هوا فضا و ارتش. به عنوان مثال IR بلند یا IR گرمایی (بخش اعظمی از طیف IR)، برای عینك‌های شب بسیار حیاتی است؛ زیرا اشیای متحرك، IR گرمایی را در سطح اتمی از خود ساطع می‌كنند. شركت ABI Research تصور می‌كند كه اتومبیل‌ها به زودی دارای سنسورهای IR گرمایی خواهند شد تا بتوانند پرتوهای ساطع شده از كودكان، حیوانات و سایر موجودات زنده در جاده‌ها را شناسایی كنند.

در سـمت دیگر طیف IR، دستگاه‌های كنترل از راه دور و گوشی‌های تلفن همراهی قرار دارنـد كه از IR كوتاه یا IR متوسط بهره می‌گیـرند كه دارای امـواج كوتاه‌تری بوده و می‌تواند داده‌ها را انتقال دهـد. IrDA بـرای ایـن فناوری‌ها آینـده درخـشانی را پیش‌بیـنی می‌كند. طبـق اظـهارات این موسـسه، ارسال گیرنـده‌ها و فرسـتنده‌ها از سـال 2001 تا سـال 2006، حدود 300 درصـد افزایـش داشته است و پیش‌بیـنی‌ها افزایـش 5/6 درصـدی در هر سال را نـشان می‌دهـد. در سال 2006 این میـزان به 314 میلیون دستگاه فرستنده و گیرنده رسیده بود.

اغلب این فرستنـده و گیرنـده‌ها در گوشی‌هـای تلـفن همراه بـودنـد، اما بـا ایـن حـال حدود 27 درصـد از گوشی‌هـای تلفن‌های همراه دارای این ویژگی هستند.

پیشرفت‌های جدید

IrDA امیدوار است این زیر ساخت را با استاندارد جدیدی كه در سال 2006 معـرفی كـرد و IrSimple نام داشت، گستـرش دهد. محـدودیت كوتاهی خطوط انتقال و حـجم اندك داده‌ای كه می‌تواند انتقال یابد، موجـب كاهش سرعت انتقال داده‌ها می‌شـود. اما با استفاده از IrSimple كاربران اكنون می‌توانند داده‌ها را با سرعتی حدود 16مگابیت در ثانیه انتقال دهند و این میزان به 50 تا 100 مگابیت در ثانیه نیز می‌رسد.

برخی از محصولات IrDA می‌توانند اطلاعات را تا فاصله 1 مایلی انتقال دهند؛ اگرچه برخی محدودیت‌های قرار گرفته در مـسیرها و نیز اخـتلال در سیگنال‌ها به عـلت باران و مه، احتمال انتقال داده در چنین فاصله‌ای را كمتر می‌كند.

IrDA (در تلفن‌های همراه و كامپیوترهای شخصی این فناوری همنام موسسه آن است)، دارای مزایای خاصی است.

وی مـنـگ لی (Wei-Meng Lee) یـكی از مـتـخصصان مایكروسافت در بخش Developer Learning Solutions می‌گوید: «Infrared به جفت كردن (Pairing) دستگاه‌ها نیازی ندارد و نیازی به تبادل كدهای PIN مـحرمانه افراد نیسـت. از ایـن رو، برای بـرنامه‌هایی كـه به انـتقال سـریع اطلاعات نیاز دارند، مناسب است.»

به عبارت دیگر، استفاده از IrDA آسان است و این چیزی است كه در دنیای امروزی به آن نیاز داریم. علاوه بر آن، اجزای IrDA نسبت به Bluetooth و رادیوهای Wi-Fi بسیار ارزان هستند. اجزای جدید IrDA كه توسط شركت www.avagotech.com/ir) Avago Technologies) به تازگی معرفی شدند، سرعت انتقالی تا 16 مگابیت در ثانیه را ارائه می‌كردند.

 

نگاهی به آینده

رایان ساندرسون (Ryan Sanderson)، تحلیل‌گر بازار بخش نیمه رسانا در IMS Research پیش‌بینی می‌كند كه به زودی IrDA را بیشتر مشاهده خواهیم كرد.

به گفته وی، با پذیرش پروتكل IrSimple و افزایش روز افزون گوشی‌های تلفن همراه دارای دوربین‌های سطح بالا و قابلیت‌های ویدئویی، انتظار می‌رود كه این گوشی‌ها IrDA را برای انتقال داده‌ها با سرعت بالاتر بپذیرند.

این كار با امكان به اشتراك‌گذاری تصاویر و فایل‌های ویدئویی بین افراد و نیز انتقال مستقیم آنها به چاپگرها و دستگاه‌های تلویزیون امكان‌پذیر است.

ساندرسون پیش‌بینی می‌كند كه IrDA تلفن‌های همراه را قادر می‌سازد تا به عنوان دستگاه كنترل از راه دور برای تلویزیون و سایر دستگاه‌های رسانه و نیز مودم بی‌سیم به كار روند و با كامپیوترهای شخصی و گوشی‌های تلفن‌ همراه دارای دوربین دیجیتال، دوربین‌های فیلم‌برداری و بسیاری تجهیزات ارتباط برقرار سازد. سونی، فوجی و بسیاری شركت‌های دیگر، چاپگرهای عكس و دوربین‌های دیجیتالی سازگار با IrDA را تولید می‌كنند؛ اگرچه هنوز بسیاری از آنها وارد بازار نشده‌اند.

 

() نظرات