تبلیغات
اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT - راهنمای گام به گام تمیز کردن کی‌برد
 

راهنمای گام به گام تمیز کردن کی‌برد

نویسنده: محسن موضوع: آموزش کامپیوتر، 

 

راهنمای گام به گام تمیز کردن کی‌برد

کی‌برد یکی از اساسی ترین ابزارهای کامپیوتر ماست که با آن سر وکار داریم، و شاید در روز ساعت‌ها و ساعت‌ها دست‌های ما با آن در تماس باشند. بر اساسی تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته است باکتری‌های مضری که بر روی یک کی‌برد اجتماع می‌کنند بسیار بیشتر و مضرتر از جمیع باکتری‌های مضری هستند که بر روی سنگ توالت جمع می‌شوند! خوب الان چه احساسی دارید؟ قصد دارید کیبوردتان را ضد عفونی کنید؟ در اسید بیاندازید؟ یا....!؟

برای همین لازم است هر از گاهی کی‌برد‌هایمان را عین بچه آدم تر و تمیز کنیم، اینکار شاید چندان دشوار نباشد و شاید برای خیلی ها مثل آب خوردن ولی افرادی هم هستند که تا به حال حتی یکبار هم به آن فکر نکرده اند و ممکن است برای انجامش هیچ ایده خاصی نداشته باشند، لذا امیدوارم این راهنما برایشان مفید باشد.

قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم توصیه می کنیم با دوربین تان یا گوشی موبایل خود یک عکس از کی‌برد بگیرید و یا تصویر واضح کی‌بردتان را از اینترنت پیدا کرده و پرینت بگیرید، چون بعد از بر‌داشتن کلیدها از جایشان برای جا زدن مجددشان در صورت نداشتن تصویر بایستی یک حافظه تصویری منحصر به فرد فرا انسانی داشته باشید.

روش حرفه‌ای این است که پیچ‌های کی‌برد را باز کنید و بورد اصلی و لایه نازک تماس دهنده را با دقت کامل بیرون بیاورد و سایر تجهیزات قابل شستشو را تمییز کنید. اما بدلیل اینکه احتمال آسیب دیدن قسمت‌های حساس وجود دارد، از باز کردن کی‌برد صرفنظر می‌کنیم.

وسایلی که برای تمیز کردن  نیاز داریم در خانه همگی‌مان وجود دارد و نیازی نیست هزینه اضافی کنید، کلا ابزارهای تمیز کننده یی مثل اسپری‌های فشرده هوا و... برای تمیز کردن کی‌برد چندان کارایی ندارند و اصلا بهتر است به آنها فکر نکنید و هزینه کردن در این زمینه اشتباه است.

 

اما مواد لازم:

- کمی دستمال کاغذی و یا دستمالهای مشابه که بتوانیم با آن گردگیری کنیم

- یک لیوان آب و مایع یا پودر شوینده

- جارو برقی

- خلال دندان

- پیچ گوشتی

- و این راهنما

ابتدا کی‌برد را در حالت صاف و مسطح قرار دهید، سپس یک سری مناسب به جارو برقی خود متصل نمائید، مکش جارو را در پائین ترین حد ممکن قرار دهید و به آرامی شروع به تمیز کردن لابه لای کلیدهای کی‌برد خود کنید تا هر چیزی که بین آنها مانده است را جارو بیرون بکشد. بهترین سر جارو برقی برای انجام اینکار سری است که در انتهایش کمی مو های نازک دارد و معمولا برای تمیز کردن مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد، البته باز هم انتخاب نهایی با شماست.

تمییز کردن کی‌برد

جارو برقی را خاموش کنید و سپس دستمال کاغذی یا دستمال گرد گیری خود را بر دارید و سعی کنید روی کلیدها و  لایشان را کمی گرد گیری کنید، در این مرحله کلیدها زیاد تمیز نخواهند شد ولی مقداری از گرد و غباری که چند سال یا ماه است روی آنها نشسته کاسته می‌شود.

خوب حالا به بخش جالب داستان می رسیم، پیچ گوشتی را بر دارید از یک گوشه کی‌برد مثل تصویر زیر شروع به در آوردن کلیدها از جایشان کنید، اینکار پیچیده‌گی خاصی ندارد می توانید آن را بدون پیچ گوشتی و با دست هم انجام دهید ولی در هر دو حالت باید با حوصله انجامش دهید.

جدا کردن کلیدها باید به آرامی صورت گیرد

نکات فنی و کنکوری در این باب: ترجیحا در آوردن کلیدهای کی‌برد را از یک گوشه ی آن شروع نمائید، مثلا در تصویر بالا اینکار از گوشه سمت چپ پائین و از کلید کنترل شروع شده است، ضمن اینکه تا مادامی که به در آوردن و جا زدن کلیدها خوب مسلط نیستید سعی کنید کلیدهای بزرگ مثل شیفت، اسپیس، بک اسپیس، Enter را در نیاورید چون کمی جا زدن و در آوردنشان با باقی کلیدها فرق می‌کند و ممکن است آسیب ببینند.

خوب اگر اولین بار باشد که صفحه کلیدتان را تمیز می کنید بعد از پیاده سازی کلیدها احتمالا یکی از ترسناک ترین مناظر ممکن را می بینید، زیر کلیدهای شما مخلوطی از گرد و خاک، مو و... وجود دارد و حسابی کثیف است.

ذرات گوناگون به مرور زمان در زیر صفحه کی‌برد جمع می‌شوند

هر چند ما یکبار با جارو برقی لابه لای کلیدها را تمیز کردیم ولی حالا لازم است یکبار دیگر به همان شکل سطح کی‌برد را هم تمیز کنیم.

تمییز کردن کی‌برد

بعد از اینکه با جارو برقی تمیز کاری را انجام دادید ممکن است هنوز در برخی جا ها روی سطح کی‌برد ذراتی چسبیده باشند اینجاست که خلال دندان به کار می آید تا شما را از شر این ذرات ریز هم خلاص نماید. بعد هم می‌توانید جای کلیدها را با یک دستمال مرطوب کمی تمیز تر کنید و سپس با یک دستمال خشک کاملا خشکش نمائید.

پاک کردن مواد سفت با خلال دندان

خوب الان یک کی‌برد کاملا پاستوریزه داریم!!

هنوز کلیدها را جا نزده‌ایم، اگر دقت کرده باشید روی کلیدها خصوصا آنهایی که بیشتر از بقیه کاربرد دارند همواره مقداری چربی سر انگشتها می‌نشیند، برای اینکه از شر این چربی هم خلاص شویم می‌توانیم کلیدها را در یک لیوان آب با کمی کمی  پودر لباشویی یا مایع ظرفشویی بیاندازیم وبعد از مدتی آنها را آب کشیده و خوب خشک کنیم و  جا بزنیم. فقط حتما کلیدها را کاملا خشک کنید و سپس جا بزنید، رطوبت می‌تواند به کی‌برد شما آسیب وارد کند.

کلیدها را جا می زنیم و دفعه بعدی که از کی‌برد استفاده می‌کنیم احساس پاکیزگی مضاعفی خواهیم داشت!

 

() نظرات