تبلیغات
اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT - 40 سالگی موس !
 

40 سالگی موس !

نویسنده: محسن

 

40 سالگی موس !

در ۹ دسامبر ۱۹۶۸ موسسه تحقیقات استنفورد بوسیله دانشمند خود به نام Douglas Engelbart اولین اختراع منحصر به فرد خود را برای عموم به نمایش گذاشت .

نقشه داخلی دو موس به ثبت رسیده :

در سمت چپ نقشه موس اختراعی Douglas Engelbart و در سمت راست نقشه موس (دارای توپ لغزان) اختراع شده در سال ۱۹۷۴ .

->

 آمدن موس شرکت Logitech :

تا آن زمان کسی از شکل درست یک موس و یا طرح و تعداد کلید های مورد نیاز در موس تصویر واضحی در ذهن خود نداشت . تا این اینکه مدل circa (۱۹۸۲( ی شرکت لاجیتک به بازار آمد و حدود یک بیلیون از آن به فروش رسید .

ورود اولین موس مایکروسافت :

 در ۱۹۸۳ مایکروسافت اولین موس خود را به قیمت ۱۹۵ دلار ارایه داد . این موس به یک کارت جانبی نیاز داشت تا با کامپیوتر ارتباط برقرار کند .

ورود موس شرکت Apple :

در سال ۱۹۸۶ این موس توسط شرکت اپل ساخته شد و تحت قوانین Apple Desktop Bus (سیستم ارتباط دهی مخصوص اپل) کار میکرد.

موس (اپتیکال)  Sun :

این موس در واقع جزو اولین موس های Optical (نوری یا لیزری) بوده است (۱۹۸۸) ولی در آن زمان این موس بسیار گران و برای همه عجیب بود . در ضمن این موس نیاز به پد براق داشت .

 دومین موس مایکروسافت :

در ۱۹۹۳ مایکرسافت Mouse 2.0 را که بهترین فروش را داشت وارد بازار کرد. این موس به طور استادانه طراحی شده بود چون کاملا با دست راست هماهنگی داشت ( البته برای چپ دست ها موس استانداردی نبود) .

ورود Trackball :

Trackball همان کار موس را میکند با این تفاوت که دیگر نیازی به پد برای زیر موس نیست و شما خودتان غلتک وسط آن را باید کنترل کنید .( این ایده در سال 1952 عملی شده بود ولی مربوط به کامپیوتر نبود).

و ...

 

() نظرات