تبلیغات
اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT - حافظه‌های SSD اینتل ارزان شد
 

حافظه‌های SSD اینتل ارزان شد

نویسنده: محسن

 

حافظه‌های SSD اینتل ارزان شد


SSD ram

شرکت اینتل قیمت حافظه‌های جامد خود را کاهش داد، اما با این وجود کارشناسان اعلام کرده‌اند که هنوز هم قدرت خرید این حافظه‌ها برای کاربران فراهم نشده است.

اصلی‌ترین حافظه SSD اینتل که به صورت گسترده‌تر از دیگر مدل‌ها وارد بازار شده و X18-M نام دارد، 80 گیگابایت اطلاعات را در خود ذخیره می‌کند و در حالی که قیمت آن 595 دلار بود، با کاهش 34 درصدی 390 دلار فروخته می‌شود. اما در این میان باید توجه داشت که پرداخت 400 دلار برای خرید یک حافظه 80 گیگابایتی رقم زیادی محسوب می‌شود و به عنوان مثال، کاربران هم‌اکنون می‌توانند یک هارددیسک 160 گیگابایت با سرعت 7200 دور در دقیقه را که در شرکت توشیبا ساخته شده، با قیمت 100 دلار از سایت اینترنتی آمازون خریداری کنند.

درایوهای جامد نسل جدید حافظه‌های SSD محسوب می‌شوند و قابلیت اجرایی در آن‌ها بسیار بهتر از هارددیسک‌ها است.

شرکت HP که یکی از بزرگترین مشتریان حافظه‌های جامد اینتل برای لپ‌تاپ‌های شخصی و تجاری خود محسوب می‌شود، به گونه‌ای دیگر در این زمینه اقدام کرده است. این شرکت یک حافظه SSD با ظرفیت 80 گیگابایت به لپ‌تاپ 13 اینچی HP Pavilion dv3z افزوده است و هم‌اکنون آن را نسبت به مدل HP Pavilion dv3z با هارددیسک 250 گیگابایتی با سرعت 5400 دور در دقیقه، 480 دلار گران‌تر می‌فروشد.
البته باید توجه داشت که این حافظه‌ها برای کامپیوترهای رومیزی نیز مناسب نخواهند بود. زیرا، اگرچه حافظه‌های SSD اینتل هم‌اکنون با سریع‌ترین هارددیسک‌ها رقابت سختی را آغاز کرده‌اند، اما از نظر قیمت به‌ازای هر گیگابایت حافظه بیشتر همچنان عقب‌تر هستند.

برای مثال، هم‌اکنون هر هارددیسک شرکت Seagate Cheetah با ظرفیت 300 گیگابایت و سرعت 15 هزار دور در دقیقه، در فروشگاه CDW که از بزرگترین مراکز آنلاین فروش تجهیزات الکترونیکی محسوب می‌شود، 99/466 دلار قیمت دارد که البته دیگر فروشگاه‌ها آن را با قیمت ارزان‌تری می‌فروشند. قیمت این هارددیسک هم‌اکنون با حافظه 80 گیگابایتی SSD اینتل برابر است.

علاوه بر این،‌ اینتل اعلام کرد که حافظه SSD جدید خود با نام X18-M/X-25-M و با ظرفیت 160 گیگابایت را 765 دلار می‌فروشد. سری حافظه‌های SSD اینتل با نام X25-E و با ظرفیت 32 و 64 گیگابایت نیز برای سرورها با قیمت 415 و 795 دلار فروخته می‌شوند.

    منبع :  www.systemgroup.net

 

() نظرات