تبلیغات
اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT - جایزه 250 هزار دلاری مایکروسافت برای دستگیری یک ویروس نویس
 

جایزه 250 هزار دلاری مایکروسافت برای دستگیری یک ویروس نویس

نویسنده: محسن

 

جایزه 250 هزار دلاری مایکروسافت برای دستگیری یک ویروس نویس


مایکروسافت روز پنجشنبه اعلام کرد کسانی که در مورد نویسندگان و منتشرکنندگان ویروس Conficker اطلاعاتی به این شرکت بدهند، 250 هزار دلار پاداش دریافت خواهند کرد.

جرج استاثاکوپولوس (George Stathakopoulos) یکی از مدیران مایکروسافت گفته است: به عنوان بخشی از تلاش های امنیتی مایکروسافت، ما دائماً در حال استفاده از شیوه های گوناگون در امر توسعه ابزار و متدلوژی ها، با هدف محافظت از مشتریان خود هستیم.

یادآور می شود ویروس Conficker که Downadup نیز نامیده می شود، در ماه اکتبر مشاهده شده است و از آن زمان تاکنون حداقل 10 میلیون رایانه را آلوده نموده است.

 کرم Conficker در ابتدا یک سرور اصلی را تحت تاثیر قرار می‌داد و بر اساس مطلب منتشر شده در وبلاگ رسمی مایکروسافت، باعث بارگذاری دیگر برنامه‌های مخرب می‌شد.

کرم Conficker یکی از حفره‌های  Windows Server Service را تحت پوشش خود قرار می‌داد. شرکت مایکروسافت اعلام کرد که این مشکل بسیار شدید و خطرناک بوده و در جریان به‌روزرسانی سیستم‌های عامل Windows 2000، XP، Vista، Server 2003 و Server 2008 در تاریخ 23 اکتبر به آن پرداخته نشده بود.

گفتنی است عملکرد این کرم به گونه ای بوده که مقامات دولتی انگلیس و فرانسه را مجبور کرده است که بعضی رایانه های خود را خاموش کنند.

این ویروس رایانه هایی را که در آنها از سیستم عاملی غیر از ویندوز استفاده می شود، آلوده نمی سازد.

کارشناسان از این نگرانند که شاید Conficker گوش به زنگ دریافت دستوری باشد که پس از دریافت، تمام رایانه هایی را که آلوده کرده به یک شبکه بات نت بسیار قدرتمند تبدیل می کند. این بات نت ممکن است برای به محاق کشاندن سایت های تجاری، نظامی یا دولتی به کار گرفته شود.

AOL، ICANN، Verisign، Symantec و F-Secure شرکای مایکروسافت در تامین مبلغ جایزه 250 هزار دلاری هستند.

این اولین باری نیست که مایکروسافت برای دستگیری یک بزهکار اینترنتی جایزه تعیین می کند. بالاخره این هم راهی برای تامین امنیت داده ها به شمار می رود.

 

() نظرات