تبلیغات
اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT اولین وبلاگ تخصصی کامپیوتر و اخبار IT - چرا ایرانی ها از محصولات اپل فراری هستند ؟!
 

چرا ایرانی ها از محصولات اپل فراری هستند ؟!

نویسنده: محسن

 

اپل به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان کامپیوتر های دسکتاپ و لپ تاپ در دنیا شناخته شده است. این شرکت به دلیل ابتکارهایی که در تولید محصولات خود به کار می برد محبوبیت بسیار زیادی بین کاربران در سراسر دنیا کسب کرده است.

به عنوان نمونه این شرکت قبل از مایکروسافت در اواخر دهه ۷۰ قرن گذشته موفق به استفاده از ماوس در کامپیوترهای خود شد. همچنین این شرکت از اولین عرضه کنندگان یک کامپیوتر به صورت کامل ( شامل مانیتور ، صفحه کلید و ماوس ) بود. این نوآوری ها روی لپ تاپ های اپل هم ادامه پیدا کرد.

لپ تاپ های تولید شده توسط این شرکت همگی پشت مانیتور خود یک لوگوی اپل دارند که وقتی مانیتور روشن است ، آن لوگو هم با نور سفید می درخشد. طراحی منحصر به فرد این لپ تاپ ها زبانزد خاص و عام است. چندی پیش عکسی از یک سمینار IT در یکی از کشورهای اروپایی دریافت کردم که چهار پنجم حاضران دانشجو با لپ تاپ های اپل در آن سمینار حاضر شده بودند.

با وجود این همه موفقیت در جهان با تولید این محصولات منحصر به فرد،  چرا کامپیوتر ها و لپ تاپ های اپل هنوز در ایران محبوبیت زیادی پیدا نکرده اند ؟ اگر فرض را بر این بگیریم که این شرکت آمریکایی است و نمایندگی رسمی در ایران ندارد، به ناگاه نام DELL در ذهن ما نقش می بندد که آن هم آمریکایی بوده ولی سهم زیادی از بازار لپ تاپ ایران را در اختیار دارد.

به علاوه با عرضه سیستم های جدید اپل با پردازنده های اینتل دیگر نمی توان ادعا کرد که ضعف آن در عدم نصب ویندوز موجب بی میلی کاربران ایرانی به این کامپیوترها شده است. اپل مدت زیادی است پلتفرم سخت افزاری کامپیوترهای خود را از IBM به اینتل تغییر داده و موجب سهولت نصب ویندوز روی همه کامپیوتر های اپل گشته است.

به نظر می رسد اولین و مهم ترین عاملی که موجب عدم موفقیت کامپیوترهای اپل در ایران شده است قیمت های نا معقول است. در بازار ما متاسفانه همیشه ثابت شده که تنها اگر چند شرکت به صورت محدود روی یک محصول کار کنند ، سعی می کنند با هماهنگی هم قیمت آن محصول را تا جایی که امکان دارد و تا وقتی که می شود بالا نگاه دارند.

به عنوان نمونه iPhone در ابتدا با قیمت یک و نیم میلیون تومان در بازار ایران عرضه شد. در حالیکه هم اکنون با ۷۰۰ هزار تومان هم قابل خریداری است!  همین اتفاق برای کامپیوترهای اپل سال ها است رخ می دهد.

به شخصه شاهد بوده ام که در بازار ایران محصولات اپل گاهی با ۵۰۰ دلار اختلاف قیمت نسبت به بازار جهانی به کاربران عرضه می شود.

عامل دومی که کاربران ایرانی با ترس به محصولات اپل می نگرند عدم اطلاع آنها از قابلیت های جدید در کامپیوترهای اپل است. بارها با دوستانم در این مورد بحث داشته ام که اپل از ویندوز پشتیبانی می کند و یا اینکه در حال حاضر در بازار ایران می توان در فروشگاه های خاص لپ تاپ های ۱ میلیون تومانی اپل را هم ابتیاع کرد. در همه موارد ذکر همین دو مورد موجب تعجب طرف مقابل می شود.

اما هدف این قلم از ذکر موارد فوق تنها اشاره به این نکته است که در بازار ما محصولاتی وجود دارند که برای کاربران ایرانی پتانسیل آنها کشف نشده است. به عنوان نمونه به جرات ادعا می کنم که برخی از لپ تاپ های اپل از بسیاری لپ تاپ های دیگر در بازار ایران هم قیمت بهتر و هم بازده مناسب تری را به کاربران عرضه می کنند ، اما کسی آنها را نمی شناسد.
به امید اینکه روزی برسد هر کاربر ایرانی خود یک کارشناس محصولات سخت افزاری مورد نیاز خود باشد.

 

() نظرات